آموزش نرم افزارفتوشاپ قسمت(5)

آموزش نوار ابزار

در درس قبل شما با تعدادی از ابزارهای کلیدی و مهم آشنا شدید به علت این که ابزارها که در درس قبل توضیح داده شد بسیار مهم و کلیدی بودند در یک جلسه به صورت جامع به آنها پرداختیم در این قسمت تعداد بیشتری از ابزار جعبه ابزار آشنا خواهید شد .

 

 

magic wand

این ابزار نیز جز دسته ابزارهای انتخاب می باشد . اما با این تفاوت که به کمک این گزینه می توان یک قسمت که از نظر طیف رنگ تقریبا" بر اساس درصد داده شده یکی می باشند را انتخاب نمود ( البته درصد داده شده در انتخاب تاثیر اصلی را دارد ) هر چه این درصد بالاتر باشد محدوده منتخب بزرگتر و رنگهای بیشتری را انتخاب می کند.

در این ابزار مانند ابزارهای دیگر پارامترهایی وجود دارد که با انتخاب این ابزار در نوارoption ظاهر می شود تمامی گزینه در سایر ابزارهای انتخاب که در درس قبل توضیح داده شد ه است گفته شد ولی یک گزینه در این قسمت مهم می باشد که در درس قبل گفتیم ولی فکر می کنم گفتن آن خالی از لطف نباشد.

Tolerance : به کمک این فیلد عددی شما می توانید میزان درصد انتخابی طیف رنگی را تعیین نمایید .

Crop

ابزار بعد ابزارCrop می باشد این ابزار برای برش دادن یک قسمت تصویر البته به صورت مربع و محدود کردن تصویر به یک قاب به اندازه دلخواه است یعنی شما می توانید به صورت دلخواه یک قاب با اندازه دستی ایجاد نمایید . زمانی که این گزینه را فعال می نمایید

چندین گزینه در نوارOption ظاهر می شودکه در زیر آنها را توضیح خواهیم داد.


Shield:

این گروه وظیفه سایه روشن نشان دادن صحنه را به عهده دارد به این صورت که زمانی که شما یک قسمت را انتخاب می کنید دور محدوده انتخابی را سایه تیره ای فرا می گیرد با غیر فعال کردن این گزینه این سایه از بین می رود و فقط کادر دوری باقی می ماند لابته این قسمت دو گزینه دیگر دارد که در زیر آنها را توضیح خواهم داد .

 

Color :

در این قسمت رنگ سایه دور محدوده انتخابی را تعیین می نمایید .

 

Opacity :

در این فیلد عددی میزان غلظت رنگ پیرامون محدوده انتخابی را تعیین می نمایید .

 

Perspective:

به کمک این گزینه شما می توانید یک کادر دارای پرسپکتیو داشته باشید .

البته این گزینه های بالا فقط زمان انتخاب و ایجاد کرد نمایان می شوند و گزینه های دیگر نیز برای این ابزار وجود دارد که در زمان فعال بودن ابزار فقط نمایان می شوند که در زیر آنها را توضیح خواهم داد .


Width :

در این قسمت شما می توانید میزان درصد باز شدن کادر البته در ضلع عرضی را تعیین نمایید .

 

Heilnt :

در این قسمت شما می توانید میزان درصد باز شدن کادر لابته در ضلع طولی را تعیین نمایید .

 

Resolution:

در این فیلد عددی شما می توانید میزان کیفیت کادر را تعیین نمایید و همچنین در منوی کرکره ای بقل آن نوع واحد اندازه گیری قرار دارد .

 

Front Image :

این گزینه کادر و کیفیت صحنه جاری را برای ابزار انتخابی تعیین می نمایید و گزینه بقلی آن تنظیمات را پاک می نماید .

 

Slice

به کمک این ابزار می توانید تصویر را برش و به واحدهای مختلف تقسیم کنید با فعال کردن این ابزار پارامترهای درOption Bar ظاهر می شود که مربوط به نوع ثابت کردن و نوع اندازه محل برش می باشند اگر بر روی همین گزینه راست کلیک کنید یک گزینه دیگر نیز ظاهر خواهد شد به نامSlice Select tool که به کمک این ابزار می توان مناطق برش داده شد ه را ویرایش کنید یعنی تغییر اندازه داده و یا مکان آن را تغییر دهید .

Healine

به کمک این ابزار می توانید یک قسمت را روی قسمت دیگر     کنید با گرفتن کلیدAlt وکلید نمودن در قسمت مورد نظر آن قسمت را ترمیم و شفا می بخشید با زدن این گزینه در قسمتOption Bar پارامترهایی ظاهر می شود که در زیر آنها را توضیح خواهم داد .

 

Brush :

در این قسمت می توانید اندازه قلم ونوع محوی و شکل آن را تغییر دهید .

 

mode :

در این قسمت  می توانید مد مورد نظر را تغییر دهید که به صورت پیش فرض بر رویNormal است . در مورد مد مفصل صحبت می کنیم .

Source

در این قسمت دو گزینه وجود دارد 1 )Sample این از نمونه گرفته شد که توسط کلیدAlt گرفتید استفاده می کندPattern این گزینه ازPattern ها استفاده می کندPattern ها تصاویر( texture ) هایی هستند که می توان آنها را برای تصویر استفاده نمود و می توان به

عنوان سر قلم نیز از آنها استفاده کرد.

 

 

 

Brush

به کمک این گزینه یک قلم در دست شما می باشد که به کمک آن می توانید در صحنه خطوط را بکشید زماین که این گزینه را می زنید درOption Bar پارامترهایی ظاهر می شود که با همه آنها آشنا خواهید شد :

 

Brush :

در این قسمت سر قلم مورد نظر را می توانید تعیین نمایید .

 

mode :

این قسمت توضیح داده می شود .

opacity

به کمک این فیلد عددی می توانید میزان غلظت خطی را که می کشید را تنظیم کنید .

 

 

Flow

به کمک این پارامتر می توانید توالی دایره قرار گرفته در یک خط را زیاد و یا کم کنید.

با راست کلیک کردن بر روی گزینهBrush یک ابزار دیگر نیز مشاهده می شود . این ابزار کهPencil یا مداد نام دارد برای کشیدن خطوط مداد نرم می باشد. پارامترهای آن مانند پارامترهای گزینه قبل می باشد .

 

 

ابزار بعد ابزارStamp می باشد این ابزار همان گونه که از نامش پیداست برای مهر کوبی تصویر می باشد . در این ابزار نیز در قسمتOption Bar تغییر حاصل نشده و در قبل به آنها پرداخته شده است از این ابزار برای رتوش کردن و نمونه برداری استفاده می شود با گرفتن کلیدAlt و کلیک کردن در صحنه نمونه برداشته خواهد شد . و هر جا کلیک کنید نمونه پیاده می شود .

 

 

با راست کلیک کردن بر رویStamp یک گزینه دیگر به نامPattern stamp tool آشکار می شود اینStamp ازPattern ها برای نمونه استفاده می شود . در قبل در رابطه باPattern  ها توضیح داده شد .

 

History Brush

به کمک این ابزار می توانید تاریخچه یک تصویر در صحنه را دوباره زنده نمایید یعنی شما به کمک یک ابزار بر روی عکس تغییراتی را اعمال نمودید ولی نمی خواهید تمام آن تغییرات را ازبین ببرد آن وقت است که از این ابزار استفاده می کنیم به کمک این ابزار می توان یک قسمت از عملیات انجام شده را لغو نمود. قسمتOption Bar نیز تغییر پیدا نکرده است

Art History Brush

به کمک این گزینه فعالیت هایHistory Brush را دارید با این تفاوت که یک سر قلم های خاص را دارا می باشد و تصاویر هنری را خلق می نماید .

در قسمت Option Bar تغییراتی حاصل شده است که به تغییرات آن خواهیم پرداخت .


Style :

در این قسمت شما می توانید نوع سر قلم را تغییر دهید و مدل آن را تغییر دهید .

 

Area :

به کمک این فیلد عددی می توانید فضایی که می خواهید را ویرایش کنید بزرگ و کوچک کنید .

در قسمت بعد با ابزارهای بیشتر آشنا خواهید شد .

/ 0 نظر / 6 بازدید